barboraklima.infoblog.sk

Kde bolo, tam bolo ... trošku o trpezlivosti...

Publikované 28.12.2017 v 23:46 v kategórii BK's blog, prečítané: 17x

...aneb: Ako mi napadlo písať blog.

Prvý dôvod bol, že mi tak prišlo od nudy na materskej (ako sa nudiť na materskej vysvetlím v inom blogu).

Materská dovolenka je dôvod tak veľký a bohatý na zážitky a skúsenosti, že sa proste musím podeliť.

Aby ste vedeli niečo o autorke:

Barborka, Baška, Barča, pre maminku Barunka, Mamóóóm pre svojho syna, Barbor pre moju najlepšiu kamošku Haničku - manželovu dcérku z prvého manželstva a Láska pre môjho milovaného manžela. 31 rokov, pol roka šťastne vydatá, rok a pol mamou (najskôr zmätenou a teraz už šťastnou). Pracujem ako školiteľ, momentálne úradujem doma ako mama na plný uvazok. Šéfujem domácnosti a svojmu mužovi a snažím sa, aby náš syn nešéfoval nám.

Vždy som si myslela, že trpezlivosti mi bolo do vienka nadelené tak akurát. Mám trpezlivosť na navliekanie tých najmenších korálok, na zdobenie perníkov, na frflanie mojho manžela, na čakanie na meškajúce lietadlo, na dlhú šóru pri pokladni v obchode. Za vrchol mojej trpezlivosti považujem počúvanie opakujúcich sa vtipov svojho tatu, ktorý už 20 rokov rozpráva to isté zakaždým, keď sa čosi uleje.

Ale toto všetko je šuvix oproti tomu, čo trpezlivosť naozaj je. Na materskej táto vlastnosť naberá úplne iný rozmer. Oproti tomu, čo som vyššie popísala, je rozdiel gigantický. Ono totiž, keď sa vám narodí dieťa, je úplne jedno, či túto vlastnosť máte alebo nie. Ak áno, máte šťastie a čaká vás ešte veľký kus práce. Ak nie, musíte sa jej naučiť. Nikdy som totiž netušila, že rodičovstvo vlastne stojí na trpezlivosti. A nikdy predtým som netušila, že moja trpezlivosť vie byť nekonečná.

Uvediem príklad:

 • Potrebujete odísť za 10 minút. Dieťa je pripravené. Vy - vlasy do copu (do materskej to bol pre mňa odfláknutý vlasový úkon, nie účes), namaľovať aspoň mihalnice. Dieťa stojí pod vami a kričí, že si chce umyť zuby. Položíte špirálu na umývadlový stolík a natrete detskú pastu na kefku. Zistíte však, že ten škriatok vám špirálu zatiaľ šlohol a ušiel. S jedným namalovaným okom predsa nemôžete ísť. Naháňate ho. Kým ho chytíte, dostatne šesťkrát infarkt, lebo padne a skoro si roztriešti lebku. Keď ho konečne chytíte a špirálu mu víťazoslávne zoberiete, rozreve sa tak, že sa skoro povracia. Idete spať do kúpelne dokončiť druhé oko. Treba mi ešte cikať. Nedá sa, škriatok vám totiž obúchava záchodový poklop o chrbát. Keď mu vysvetlíte, že to nesmie, tak hodí posledný toaleťák do vane. Musím si ísť zobrať nový - suchý. Normálne by ste už stratili nervy, lebo ste ešte furt necikali. Ale vy ste už rodič, vycvičený rodič. Poučíte dieťa výraznejším hlasom. Ono odchádza z WC, zabuchne za sebou dvere a v tom začne kričať. Kričí, lebo je zavreté, chúďatko malinké - oddelené od svojej stále nevycikanej mamy. Postavíte sa a otvoríte. Ubehlo už 15 minút. Sadnete naspať. Malý uľútostený škriatok sa potrebuje pritúliť. Zdvihnete ho a posadíte na kolená, snažíte sa docikať. Misia úspešne vykonaná. Za tých pár sekúnd mi stihol strhnúť jednu náušnicu a pošpárať sa mi v nose. Nesnažím sa ani prezliecť a na domáce oblečenie naťahujem zimnú bundu. Pri obliekaní dieťaťa upadám do kómy, je mi strašne teplo. Bábatku sa zasekli ruky do futra na bunde. Vyloviť ich, je ako hlavolam. Dieťa plače. Kým mu hľadám druhú topánku, utečie s prvou. TRPEZLIVO si sadám na zem a je mi do plaču (a teraz prichádza vrchol trpezlivosti). Neutečiem na druhý koniec sveta, neobesím sa na šále, nenadávam, nekričím, ani ho nenaháňam. Pokojne ho volám, až kým nepríde. Odmietam totiž hrať hru svojho syna na mačku a myš. On by si veľmi rád zvykol :) Vždy nakoniec príde. Konečne vyrážame. Ubehlo 30 minút. Nakladám svoje rozkošné mláďa do autosedačky a zisťujem podľa "arómy", že sa po.... Môžem začať znova...

Verte, neverte, tí, čo ešte dieťa nemáte a chystáte sa, musíte ostať pokojní. Nič iné vám totiž neostáva. Na trpezlivosť je rodičovstvo určite najlepší učiteľ. Objavíte v sebe neočakávané a naučí vás to udržať si pokojnú hlavu aj v tých najstresujúcejších pracovných situáciach...

Komentáre

Celkom 0 kometárov

 • Neregistrovaný uživatel

  Meno: Prihlásiť sa

  Blog:

  Obsah správy*:

  Kontrolní kód*:
  Odpovedzte na otázku: Čo je dnes za deň?